محل تبلیغات شما

http://www.manlymovie.net/wp-content/uploads/20/02/15.jpg

راستش من نه مثل بعضی کل هویت امریکایی را رد می کنم و حتی علاقمندجدی کلینت ایستوود و سینما و خیلی چیزهای امریکایی ام.اما باید همه حقیقت را گفت ونه بخشی از آن که این هم نوعی دروغ گویی است.ما همه می دانیم ایستوود از لحاظتفکری یک محافظه کار سنتی است و عمیقاً میهن پرست اما آیا این ارزشها امروز هم مثلسالهای جنگ جهانی دوم واقعی است یا نه.آیا امریکا در هشتاد سال اخیر به واقع بهارزشهای مورد اشاره ایستوود در این فیلم پایبند بوده است.فیلم بر اساس یک داستانواقعی است و ایستوود هم با سبک بصری جذابی آن را روایت می کند اما ستایش گستردهایستوود به ارزشهای امریکایی گذینشی و انتخاب شده است تا فقط خوبی های آن راببیند.من هم معتقدم امریکا پر از انسانها خوب و ارزشمند است اما آیا این ارزشهارویه ای جهانی است و آیا همه سربازان امریکایی بخصوص درخاور میانه اینگونه عمل میکنند.

سوای همه ارزشهای تکنیکی و بصری فیلم من با این مضمون ایستوود مشکلدارم که سرباز امریکایی را هنوز منجی و ارزشگرا نشان می دهد.ایستوود در فیلمتیرانداز امریکایی حتی بدتر هم رفتار کرده بوده است و یک تک تیرانداز بیرحم را تاحد قهرمان اسطوره ای بالا برده بود.اینجا حداقل قهرمانانش واقعاً عملی قهرمانانهکرده اند اما ما مردمان زخم خورده خاورمیانه چگونه باید این حجم خود تحویل گیری رابپذیریم.

امریکا در هشتاد سال اخیر بیشتر حامل جنگ و کودتا و ترور و کشتار وزور گویی بوده تا ارزشهای انسانی.همین الآن امریکا قراردادی که همه مردم منطقیجهان مدافعش بودند را زورمدارانه و از سر قدرتنمایی جاهلانه پاره می کند و فریادهل من مبارز می طلبد.در این شرایط من چگونه می توانم این فیلم را هضم کنم.نظامیگری امریکایی و ارتش امریکا چرا برای ما باید قهرمان باشند در حالی که ما هر روززخم تازه ای از آن می پذیریم.

http://naghdefarsi.com/wp-content/uploads/2017/07/clint-eastwood-0214-exlarge-169-Copy.jpg

من برای سینما و شمایل تاریخی ایستوود احترام بسیار قائلم اما اینفیلم  و فیلم تیرانداز امریکایی نشان میدهد چرا امثال ترامپ و بوش پسر در امریکا ظهور می کنند.شما چشمهای خود و چشمهایعدالت را بسته اید و در دنیایی فانتزی گون در ذهنیاتتان زندگی می کنید.شما آقایایستوود فقط رویاهایتان را می بینید و همچون داستان سترگ دنیای قشنگ نو هاکسلی بهدنیای ذهنیتان معتاد شده اید و حقیقت را نمی بینید.حقیقت هزاران و میلیون مردمی کهامریکا زندگیشان را نابود کرد در عراق افقانستان سوریه لیبی پاکستان یمن فلسطین وهزاران جای دیگر در طول تاریخ.من نمی گویم کشورم بی نقص است ما هم الهی نیستیم ماهم اشتباه و ظلم داشته ایم اما حداقل اینهمه کور و خود بزرگ بین نبوده ایم.ماحداقل بسیار صادق تر بوده ایم و در سینمایمان حقیقت هنوز حضوری ملموس دارد شایدامید کمرنگ است اما امثال گنده گویان متعصب را دو بار انتخاب نمی کنیم.ما هنوز کورنشده ایم.ما هنوز به ارزش حقیقت واقفیم و فرشته عدالتمان چشم بسته نیست.

آقای ایستوود دفاع از یک آرمان تا وقتی درست است که هنوز آرمان موردنظر در صحنه عمل ارزشش واقعی باشد و دروغ بیشتر آن را لوس نکرده باشد اما وقتیارمانی در عمل مخالف خود عمل کند دیگر ستایش آن دروغ پردازی است.قهرمانان این فیلمواقعی اند اما چون استثنا هستند بر کلی ظلم و بیدادگری این ستایش بی معنی و تهی میشود.

من می دانم روزی حقیقت از خاکستر بر خواهد خواست و چشمهای بسته را بازخواهد کرد.من به ارزشهای لیبرال دموکراسی که حاصل صدها سال تلاش و خون و درد درتاریخ انسان بوده ایمان دارم.آنچه امروز لیبرال دموکراسی را بدنام کرده نه هویتواقعی آن بلکه پیرایه کاپیتایسم سرمایه محور و زور مدار بر ارزشهای واقعی انسانیاست.این نگاه ابزاری همه چیز را نابود می کند.همه ارمانهای انسانی در همه تاریخ ازنوح و موسی و عیسی و محمد تا بودا و فلاسفه و نظریه پردازانی چون روسو منتسکیو وولتر همه نه برای قدرت که برای عدالت بوده است.بدون عدالت واقعی دین بی معنی و پوچاست.انسان در همه تاریخ فقط و فقط به دنبال عدالت بوده است.بدون عدالت هر ارزشی ضدارزش و هر آرمانی عین ظلم است.آزادی هم بدون عدالت جز زورگویی چیزی بیش نیست.باشکست بت بزرگ بی عدالتی بتهای کوچکتر در هر جا حتی در ایران هم می شکنند.

آقای ایستوود روزگاری شما هم در فیلمهایتان فریاد عدالت بودید و اینشما را برای ما نمونه می کرد اما اکنون ارزشهایی که از آن دم می زنید نه در امریکاو نه در جهان بویی از عدالت نبرده است.

https://media.mehrnews.com/d/2015/02/09/3/786144.jpg?ts=1486462047399

شما چگونه می توانید یک طرفه و فقط خوبیهایتان را فریاد بزنید در حالیکه بدیهایتان جهانی را آزار می دهد.اگر شما واقعاً به ارزشهای ادعاییتان معتقید پسچرا برابر اینهمه نقض آشکار آنها توسط دولت و سربازانتان سکوت کرده اید.

امریکا امروز بیش از هر کشوری تمثال رمان بزرگ و تاریخی آلدوس هاکسلیکبیر است.دنیای قشنگ نوی هاکسلی امریکاست.

بزرگ‌ترین آهنگساز تاریخ سینما درگذشت

برترین فیلمهای سال 2018 از نگاه شخصی

نقدی بر فیلم پسران میان درختان ساخته نیکولاس ورسو

ایستوود ,هم ,امریکا ,امریکایی ,عدالت ,فیلم ,بوده است ,به ارزشهای ,است و ,می دهد ,از آن ,فیلم تیرانداز امریکایی

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

مختلف سرا کامپیوتری ☨ بهشت گمشده ☨ ☾ ★ میساکی ★ ☽ سراج سایت شخصی رضا فتحی(خبری وعلمی) وبلاگ آموزشی آنلاین دبستان حکیم نصراله ندای یک بسیجی عاشق urininbio آتش بگیر....! samapercand